
„A kutyának csak egy célja van az életben: elajándékozni a szívét.”
A XIX-dik század végén fajtává nyilvánított dobermann külső megjelenésében nagy utat tett meg napjainkig.
A fajta kitenyésztőjének tartott Dobermann valószínűleg elcsodálkozna a róla elnevezett mai kutya láttán. A kitenyésztést szolgáló keresztezések után a legszebb egyedek kiválasztása, a célszerű párosítások eredményeképpen jóval magasabb, esztétikusabb, nemesebb dobermannok születtek. A körtefej, a rövid nyak, a durva szőrzet és a pinscherszerű meredek szögellés eltűnt.
A kutyák wesenjükben, személyiségükben is nagyot változtak. Az egykori, nem ritkán kolerikus, „nagy verekedő” úgyszólván veszélyes fajta helyét az ember barátja és védelmezője személyiségkép foglalja el.
A fajták küllemleírását és wesenkövelteményeit a Nemzetközi Kínológiai Szövetség (Federation Cynologique International, röviden FCI) által kibocsátott standard foglalja össze.
Így a dobermannra vonatkozó, jelenleg is érvényes standardot 1960. április 24-én alkotta meg a Német Dobermann Egyesület Stuttgartban tartott nyilvános rendes ülésén, ezt az FCI 1960 májusában a svájci Lausanne-ban elfogadta és védetté nyilvánította. A valóságban úgyszólván nem létező, az eszményi dobermann képét próbálják a tenyésztők és a fajtakedvelők megközelíteni, a stuttgarti standard alapján születnek a kiállítási bírálatok.
DOBERMANN
Dobermann általános megjelenés
A Dobermann színei
A dobermann leggyakoribb megjelenési színe a fekete, a standardban pontosan körülírt „vörös” jegyekkel.
Gyakoriságát tekintve a fekete után a barna szín különböző árnyalatai következnek, a csaknem világostól a közel csokoládébarnáig. A jegyek ennél az alapszínnél is ugyanúgy megtalálhatóak, bár általában optikailag kevésbé különülnek el az alapszíntől. Megfigyelhető, hogy a barna kutyák jegyeinek színe általában közelebb éll a megkívánt „sötét”-hez, ezért egyes tenyésztők, ha világosabb jegyek jelentkeznek a tenyésztésben, időnként barna kutyát is bekapcsolnak a forgalomba.
A dobermannak azonban más, hazánkban kevésbé ismert és a nagyvilágban is aránylag ritkábban előforduló színváltozatai is vannak a jegyek formájának és színének megtartása mellett.
Ennek ellenére az FCI 1994. január 1-től csak a már előbb említett fekete és barna színváltozatot fogadja el.
Gyakori példák:
1 = fekete (BBDD) Ch. Guy’s Hilo v. Norden Stamm
2 = fekete (BBDd) Ch Don Dayán v. Franckenhorst
3 = fekete (BbDD) Ch. Jürgen v. Hagenstern
4 = fekete (BbDb) Ch. Graaf Questor v. Neerlands Stam
5 = kék (BBdd)
6 = kék (Bbdd)
7 = barna ( bbDD) Ch. Bonni v. Forell
8 = barna (bbDd)
9 = Izabella (bbdd)
Mindezek után szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a kutya színörökítő képessége általában az elődökben mutatkozó színek keveredésének arányától függ. Vagyis a tiszta fekete elődöktől száramzó dobermannok minden bizonnyal fekete, a barnák pedig barna utódokat nemzenek. A színkeveredés folytán viszont többé-kevésbé arányosan kevert színek fordulnak elő az alomban. Ezzel az elmélettel szemben áll az a tény, hogy a fekete domináns színnek tekinthető, és előfordulása a szokásosnál gyakoribb.
Tenyészcél

Bármely kutyafajta tenyésztőjének megfelelő és reális céllal kell a tenyésztéshez fognia. Sok tenyészállat vásárló már azzal is megelégszik, ha állata szép példánnyá fejlődik és a család nélkülözhetetlen kedvencévé válik. A tenyészcéllal is rendelkező kutyatenyésztő ennél sokkal több szempontot tart szem előtt. Ismeri a fajta jellemző és kívánatos tulajdonságait, még azokat a sajátosságokat is, amelyek nem minden példányban ismerhetők föl vagy éppen nem elég szembetűnőek.
(Tudja, hogy milyen meglévő vagy hiányzó tulajdonságokat szeretne a tenyészállataiban megerősíteni és rögzíteni.
A megfelelő elképzelés kialakításához empirikus tapasztalatokat kell szereznie és alaposan meg kell ismernie a tenyésztendő fajtát.
A fajta szép, ideálist megközelítő példányának felismerése elengedhetetlen. Az ilyen kutya egészséges, erőt és eleganciát tükröz, egészében is harmonikus benyomást kelt. A fajtaleírást, a standard részleteivel is tisztában kell lennie, azt a különféle jegyek és tulajdonságok fontossági sorrendjében ismernie kell. Ajánlatos tájékozódni az adott fajta történetéről, származásáról és hasznosítási módjairól.) ———–ez a bekezdés jó ide?
A tenyészcél eléréséhez fáradságos és időigényes út vezet, ez még akkor is igaz, ha figyelembe vesszük a kutya tenyésztésbe vételének korát, a viszonylag rövid vemhességi időt és a kiválogatásra alkalmas alom nagyságát. A sikeres tenyésztés három alapvető lépést nem nélkülözhet, így
– az adott egyed tenyészértékének reális megítélését, becslését,
– a megfelelő tenyészállat kiválasztást (a szelekciót) és
– az összeillő tenyészpár kiválasztást (párosítási tervet) és pároztatását.
A tenyésztéshez elengedhetetlen az objektív ítélet, amely egyúttal a kiválogatás alapja is. Csak az alkalmas egyedek maradhatnak tenyésztésben, ez nagyon sokszor nehéz és emócióktól sem mentes lépés. A kompromisszummentes szelekció a megfelelő tenyészpár megválasztásának is az alapja. Lehetséges, hogy időközben a tenyésztési elképzelés valamelyest módosul, ez a későbbi döntések során figyelembe vehető. A túl nagy tenyésztői koncepcióváltás ugyanakkor komoly bonyodalmakat okozhat olyan kennelben, ahol a hosszú távú gondolkodás jellemző.
Vélemény
A fajta kialakulásáról a következőket írta: Németország zöld szívében, Thüringiában található egy Apolda nevű város, mely a dobermann őshazája. A fajta elnevezése éppoly különös, mint az eredete. Friedrich Louis Dobermann, Apolda város adóbehajtója, aki egyben gazdátlan kutyák befogásával is foglalkozott, 1860 körül a ki nem váltott kutyákat felhasználva megkezdte egy kemény házőrző fajta kitenyésztését.
A múlt századi szájhagyományok szerint ezek a kutyák még az éjszakai rendőrség kötelékében is szolgáltak, mivel megvesztegethetetlen és lövésbiztos kutyákra volt szükség.
A fennmaradt írásokból kiderül, hogy a dobermann az első személyőrzésre kitenyésztett fajta.
Arról sajnos nincs feljegyzés, hogy Dobermann úr kedvenc szukája, egy egérszürke, rövid szőrű pinscher mely fajtákból keletkezett. Ez a szuka már egyértelműen sejteti a mai típust. Thüringiában „csendőrkutyának” is nevezték ébersége és keménysége miatt.
Ez idő tájt az akkori apoldai kőbánya-tulajdonos, Dietssch birtokában volt egy pinscherszeű mákoskák-egérszürke szuka, melyet 1860-as évek vége felé befedeztetett. A kan fekete volt, vörös jegyekkel, egy juhászkutya és egy mészároskutya (rottweiler) keveréke.
A későbbi években Friedrich Louis Dobermann e két állat utódait keresztezte német pinscherekkel, tulajdonképpen innen származik a mai dobermannunk. Mivel bizonyítható, hogy ez a férfi volt az első tenyésztő, az Ő nevét viseli és viselje a jövőben is ez a fajta.

Forrás:
Bakondi Csaba-Ferencz Csaba: A DOBERMANNVILÁG KÉPEKBEN/THE DOBERMANN WORLD IN PICTURES
Zöldág László: KUTYATENYÉSZTÉS (Genetikai alapok és szaporodásbiológia)
